Trafik kazaları sonrasında; sağlık görevlileri olay yerine ulaşıncaya kadar geçen sürede kazazedelere gereken ilk yardımı yapmak, can kayıplarının önlenmesi açısından büyük önem taşır. İlk yardımın temel amacı; kazazedelerin yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesini sağlamak ve yaralıların iyileşme sürecini kolaylaştıracak önlemler almaktır. Siz de temel ilk yardım bilgilerini öğrenerek; olası bir kaza anında kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir, kazada yaralananlara yardımcı olabilirsiniz.

Trafik Kazalarında Yapılması Gerekenler

Yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarında yapılacak ilk şey, sağlık görevlilerine haber vermek olacaktır. Tıbbi yardımın olay yerine ulaşmasını beklerken kazazedelerin hayatını kurtaracak ve kalıcı sakatlıklar yaşamalarını engelleyecek önlemler almak mümkündür. Bir trafik kazasıyla karşılaştığınızda, ambulansın gelmesini beklerken olay yerini ve kazazedeleri güvence altına almalısınız. Trafik kazalarında yangın ve patlama riski bulunduğundan, varsa araç içine sıkışan yaralıları güvenli bir şekilde dışarı taşımalısınız. Bilinci yerinde olmayan, kırıkları bulunan, kafa veya omurilik travması yaşadığından endişelendiğiniz yaralılar varsa taşıma sırasında bir başkasından yardım alabilirsiniz. Özellikle kafa ve boyun travmalarında yaralıların taşıma esnasında sarsılması veya eklem yerlerinin hareket ettirilmesi kalıcı felç riskini artırabilir. Bu nedenle yaralıların güvenliğini tehdit eden bir risk yoksa, yaralılara bulundukları yerde ilk yardım yapmanız en uygunu olacaktır.

İlk Yardımda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlk yardımın en önemli amacı, yaralıların veya hastaların hayati fonksiyonlarını sürdürmesini sağlamak, sağlık durumlarının kötüye gitmesini engellemek ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yönelik tedbirler almaktır. Bir ilk yardımcı olarak, trafik kazalarında kazazedelere yardım ederken kendi hayatınızı riske atacak hareketlerden kaçınmalısınız. Yapacağınız ilk yardımın kazazede açısından hayati bir önem taşıdığını unutmamalı, mevcut şartlarda elinizde bulunan gereçleri en verimli şekilde kullanmalısınız.

İlk yardım çantasına ulaşabilme imkanınız varsa yaraları sarmak için çantadaki steril malzemeleri kullanabilirsiniz. Kanaması olan bir yaralıya müdahale ederken yaranın üzerini temiz bir sargı bezi ile kapattıktan sonra yaralı bölgenin üstündeki bir atardamara şal, tülbent gibi uzun bir kumaş parçası ve bir kalem yardımıyla turnike yapabilirsiniz. Açık yaraların üzerine kesinlikle oksijenli su veya tentürdiyot gibi kimyasallar dökmemelisiniz. Bu kimyasallar dokuları tahrip ederek iyileşme sürecini zorlaştırabilir. İlk yardım çantanız yoksa yaralılara yardım etmek için çevrenizdeki araç gereçleri kullanabilirsiniz. Örneğin kırıkları bulunan kazazedelerin kol, bacak, parmak gibi bölgelerdeki kırıklarını karton veya dal parçaları kullanarak sabitleyebilirsiniz. Fakat bu esnada gelişigüzel kullandığınız malzemelerin açık yaraları bulunan kazazedelerin mikrop kapmasına yol açabileceğini unutmamalısınız.

Bilinci kapalı olan yaralılara müdahale ederken öncelikle kazazedenin hayati fonksiyonlarını sürdürebilmesini sağlamalısınız. Soluk yolunu tıkayan yabancı maddeleri uzaklaştırmalı, açık yaraları temiz bir bezle kapatarak kanamayı yavaşlatmalısınız. Bu esnada yaralıyı sarsarak uyandırmaya çalışmamalı, yaralının vücuduna batan cisimleri çıkarmaya çalışmamalısınız. Eğer uygulamalı ilk yardım eğitimi almadıysanız suni solunum ve kalp masajı gibi müdahalelerde bulunmamalısınız.

Kaskodan Yararlanabilmek İçin Bunlara Dikkat Edin

Yaralılara ilk yardım yaptıktan sonra araç sahiplerinin kasko ve trafik sigortasından yararlanabilmesi için aracın fiziki durumunu fotoğraflayarak belgelemelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu amaçla trafik polisine ve sigorta şirketine haber vererek olay yerine ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Araçların trafik kazalarında uğrayabilecekleri maddi kayıpları güvence altına alan sigortalar ve kasko fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak, kasko hesaplama sistemini kullanarak kasko bedeli ve güvence kapsamı ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için
https://www.unicosigorta.com.tr/unikasko adresini ziyaret edebilirsiniz. UniKasko’nun yeni nesil kasko hizmetini tek tıkla satın alabilir, kasko kapsamını istediğiniz şekilde genişletebilir, ilk 3 ay yalnızca 9 TL ödeyerek aracınızı güvence altına alabilirsiniz. UniKasko’nun durdur/başlat özelliği sayesinde aracınızı kullanmadığınız dönemlerde kaskonuza ara vererek ödeyeceğiniz primi düşürebilirsiniz. Aylık aboneliğinizi oluşturarak bütçenizi sarsmadan kasko sahibi olmanın keyfini çıkarabilirsiniz!