“Sonbahar yaprakların çiçeğe dönüşme mevsimidir.” derler. Seyahate çıkmak için gerçekten de çok uygun bir mevsimdir. Bazı insanlar melankoliyle özdeşleştirse de doğanın yarattığı renk cümbüşü son derece coşku vericidir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcağı yerine ılık bir hava, ortalıktan çekilmiş kalabalık sonbahar gezilerini son derece çekici kılar.

Renk Cümbüşü Sonbaharda Bir Geziye Çıkmaya Ne Dersiniz?

Sonbahar yıldızlara özlem duyan, ağaçlara dokunmayı, toprağın kokusunu duymayı özleyenler için seyahat etme zamanıdır. Doğanın, hayatın muhteşem dönüşümüne tanık olmak heyecan vericidir. Yapraklar yeşilden sarıya, pembeye, kırmızıya dönerken güneş başka türlü parlar. Bu vedanın içinde kış ve ilkbahar saklıdır. Doğa “Hoşçakal” derken yeniden merhaba diyeceği günlerin müjdesini de verir.

Rotanızı Belirlediniz, Hazırlıklar Tamam mı?

Sonbahar rotaları çok keyiflidir. İster doğa, ister kültürel bir gezi olsun veya daha sıcak coğrafyalarda son kez denize girmek tercih edilsin, hiç fark etmez. Her birinin tadı ayrıdır. Bir kamp planlansa mesela, gündüz sıcak olur, gece ateş yakılır, montlar giyilir. Doğanın tadı çıkarılır, uzun yürüyüşler yapılır. Başka bir şehre veya ülkeye gidilmesi planlandıysa yaz sıcağında gezilemeyen her yer rahat rahat gezilir ve tüm planlanan etkinlikler gerçeğe kolaylıkla dönüşebilir.  Sonbahar gezileri kış gelmeden önce enerjiyi yükseltmek için son fırsatlardır. Rotanızı belirlediniz, tüm seyahat planını hazırladınız. Valizleriniz de hazır. Peki bir şey unutmadınız mı? Seyahatinizde bir aksilikle karşılaşma durumuna karşı tedbir aldınız mı?

Seyahatler Kabusa Dönmesin

Kılı kırk yaran, her ayrıntıyı hesaplayan insanlar seyahate çıkmakta zorlanabilir. Seyahat planı yaparken “Arkadaşımın valizi kaybolmuş.” “Biliyor musun kuzenlerin çocuğu tatilde hastalanmış da ne yapacaklarını şaşırmışlar.” “Acil tıbbi tedavi gerekirse ne yaparız, bak zaten biraz hasta gibiyim” şeklinde türlü caydırıcı şeyler söyleyen birileriyle muhakkak karşılaşmışsınızdır. Hatta belki de siz de o kişilerden birisiniz. Tatilini huzurla geçirmek isteyenlerin içine su serpmek seyahat sigortası ile mümkündür. Eğer seyahate çıkarken olası riskleri hiç düşünmeyen biri iseniz size biraz risklerden bahsedelim. “Huzur olmayınca seyahatin tadı çıkar mı hiç?” sorusuyla başlayabiliriz. Bagajınızı kaybedebilirsiniz mesela. Bu bile bir seyahatin kabusa dönmesine neden olabilir. Bagajınız hasar da görebilir. Hastalanabilirsiniz. Yaralanabilirsiniz. Acil tıbbi desteğe ihtiyacınız olabilir. Nakliniz gerekebilir. Diş ağrınız tutabilir. Ya da kendinizi iyi hissetmez ve birine danışma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunların herhangi birinin sizin veya sevdiklerinizin başına gelmeme garantisi var mı?

Seyahat Sigortası Olmadan Asla

Seyahat planıyla birlikte seyahat sigortası planını da yapmak gerekiyor. Seyahat sigortası fiyatları hakkında fikir edinmek için sorgulama yaptıktan sonra seyahat sigortası teklifi alma işlemi kolaylıkla yapılabiliyor. Eğer yola araçla çıkılacaksa kasko konusu da elbette düşünülmelidir. Üstelik şimdi aylık kasko yaptırmak da mümkün oluyor. Şöyle ki, mesela aracınızın kaskosu yok. Şehirler arası seyahatinizde elbette hem siz, hem de aracınız daha fazla risk altında ve siz de bunun gayet farkındasınız. Ama sadece bu seyahatin riski için bütün yıl geçerli bir kasko planı satın almak istemiyorsunuz. O vakit aylık bir kasko yaptırıp istediğiniz zaman kaskonuzu durduruyor, istediğiniz zaman aktive edebiliyorsunuz. Kasko fiyatları hakkında araştırma yapıp kasko teklifi aldıktan sonra tıpkı seyahat sigortası gibi dakikalar içinde aracınıza kasko yaptırmanız artık çok kolay.

Seyahat sigortası ile kendinizi ve sevdiklerinizi, kasko ile aracınızı teminat altına alıp huzur içinde tatilinizi yapabilme imkanınız varken neden risklere karşı önlem almadan seyahate çıkıp riske giresiniz ki? Küçük bir bütçe ile aklınızda tek bir soru kalmadan gezebilir, eğlenebilir, unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz.